Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek

plytki2

Są nie tylko bardzo funkcjonalne, ale także piękne. Tradycyjnie kładzione są w łazience lub kuchni, ale coraz częściej znajdują swoje miejsce w przytulnych salonach, a nawet sypialniach. Płytki ceramiczne z całym ogromem wzorów i barw są niezastąpione w aranżacji każdego mieszkania. Oto kilka wskazówek na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Do wyboru do koloru

Obecnie na rynku możemy znaleźć tysiące wzorów i kolorów płytek. Jedna kolekcja zazwyczaj składa się z kilku różnych, podobnych wzorów uzupełniających się kolorystyką lub wzornictwem. To daje możliwość różnorodnego „ozdobienia” łazienki poprzez dobranie do płytki „bazowej” płytek ozdobnych, gzymsów czy mozaiki.

Coraz bardziej popularne stają się płytki imitujące innego rodzaju surowce, jak beton, drewno, kamień czy szkło. To daje jeszcze większe możliwości dekoracyjne. Umożliwia łączenie stylów i faktur w jeszcze bardziej niekonwencjonalnych realizacjach. Wciąż popularne są płytki wzorzyste lub z motywami kwiatowymi, jednak najczęściej łączone są z gładką płytką.

Przed wyborem płytek należy zastanowić się czy będą one tym najsilniejszym elementem wystroju wnętrza czy stanowią bazę dla wszystkich innych mebli, sprzętów i dodatków. Jeśli decydujemy się na pierwszą opcję, możemy pozwolić sobie na totalne szaleństwo w doborze płytek: postawić na zdecydowane kolory i wzory, a meblami i dodatkami jedynie uzupełnić aranżację. Jeśli z kolei wolim postawić na design wyrażający się w meblach i dodatkach, dobrze, aby płytki stanowiły jedynie bazę, żeby nie przyćmiły tego, co chcemy wyeksponować.

Rozmiar ma znaczenie

Ostatnimi czasy bardzo modne są płytki dużych rozmiarów. Czy jednak tego rodzaju rozwiązanie można wykorzystać  w małej łazience? Tak! Najważniejsze to dobranie odpowiedniej kolorystyki, która nie będzie optycznie zmieniać proporcji wnętrza. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do użycia dużych płytek w niewielkich pomieszczeniach.  Małe wnętrza można dodatkowo powiększyć wąskie fugi. To stwarza wrażenie jednolitej powierzchni i może optycznie powiększyć pomieszczenie.

W kontraście do dużych płytek popularnością cieszą się złożone z malutkich modułów – mozaiki. O ile jeszcze kilka lat temu były wykorzystywane jedynie jako detal  – ozdobnik łazienki, tak obecnie można pokusić się o stworzenie całych mozaikowych powierzchni. Producenci wciąż prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów. W mozaice chętnie łączy się płytkę ceramiczną, kamień, szkło, a nawet elementy metalu.

Jakie płytki na taras?

Wybierając płytki na balkon lub taras  – a więc powierzchnie znajdujące się na dworze, trzeba zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników. Po pierwsze – muszą myć mrozoodporne. Zima w Polsce potrafi być bardzo mroźna. Wybranie płytek odpornych na mróz uchroni je przed pękaniem. Warto wybrać płytki, które są antypoślizgowe – sprawdzą się w warunkach zarówno wilgoci jak i mrozu. Kierując się tymi wskazówkami płytki, które są najczęściej stosowane na zewnątrz to klinkier i gres. Ten drugi rodzaj można także z powodzeniem stosować wewnątrz pomieszczeń. Można to wykorzystać we wnętrzu i przynależącym do niego balkonie i tarasie, co optycznie powiększy powierzchnię.

Funkcjonalność i piękno

Zarówno w przypadku wnętrz, jak i tarasów, czy balkonów warto zdecydować się na płytki. Dobrze położone, są bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Użycie płytek umożliwia zastosowanie ogrzewania podłogowego, które jest bardzo efektywne. Jednak co najważniejsze – oprócz tego, że są funkcjonalne, dają tysiące możliwości łączenia kolorów, rozmiarów, wzorów i faktur dla osiągnięcia niesamowitego efektu dekoracyjnego.