Położenie paneli krok po kroku

Wybór podłogi, to jedna z kluczowych decyzji, jeśli chodzi o urządzanie wnętrza. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są panele podłogowe. W tym artykule podpowiadamy jak krok po kroku poradzić sobie z samodzielnym położeniem paneli podłogowych.

 

Krok 1: Przygotowanie.

Przed przystąpieniem do układania paneli warto upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne do tego narzędzia:

  • Gumowy młotek
  • Klocek do dobijania paneli
  • Kliny dystansujące
  • Piła do cięcia lub przycinania paneli

Jedną z najważniejszych czynności przed rozpoczęciem prac jest przygotowanie podłoża. Należy upewnić się, że jest ono wyrównane – w przeciwnym razie nie będzie możliwości równego ułożenia paneli. Następnie trzeba oczyścić je z wszelkiego rodzaju zabrudzeń i kurzu.

Dobrze jest rozciąć opakowania, w których znajdują się panele, aby zapewnić im okres „aklimatyzacji” – najlepiej 48 godzin przed ich położeniem. Panele powinny być wyciągnięte z opakowania bezpośrednio przed ich montażem.

Krok 2: Przygotowanie podłoża.

Zanim zaczniemy układać panele, na wcześniej wyrównane i oczyszczone podłoże powinna zostać położona folia paroizolacyjna, zazwyczaj o grubości 0,2mm. Jednak najważniejszą rolę w przygotowaniu podłoża odgrywa, położona na folię, pianka polipropylenowa o grubości 2,5 – 3,0 mm. Izolacja nie jest jednak konieczna, jeśli kładziemy panele na starej podłodze, która była już izolowana od spodu – w takim wypadku można użyć jedynie folii.

Krok 3: Układanie paneli.

Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najłatwiejszych metod układania paneli  jest podłoga pływająca. Oznacza to, że panele nie stykają się bezpośrednio ze ścianą. Między tymi powierzchniami powstaje szczelina o szerokości od 10 do 15 mm, utworzona dzięki włożeniu klinów dystansowych pomiędzy ścianę, a panel. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że panele mogą „pracować’ – a więc podłoga nie będzie się odkształcać.

Niezależnie od pomieszczenia i rodzaju paneli, układanie podłogi zawsze rozpoczynamy od rogu pokoju. Panel układamy piórem do ściany, a następnie dokładamy kolejne, wzdłuż krótszego boku  pierwszego panelu. Panele układamy metodą „na zakładkę”, nie równolegle. Oznacza to, że każdy następny rząd paneli musi rozpoczynać się w połowie długości pierwszego panelu z poprzedniego rzędu. Spowoduje to, że konstrukcja będzie bardziej trwała.

Panele układamy do momentu, w którym dotrzemy do przeciwległej ściany. Możliwe, że panele będą wymagały przycięcia. Warto wcześniej odpowiednio wymierzyć pomieszczenie, ponieważ, zwłaszcza w starym budownictwie, często zdarza się, że ściany są krzywe, lub nie zbiegają się pod kątem prostym. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę przy docinaniu paneli.

Wskazówka: Aby uzyskać najlepszy efekt, dobrze jest wybierać panele do ułożenia z różnych paczek.

Krok 4: Listwy podłogowe.

W przypadku kładzenia podłogi pływającej, listwy przymocowuje się bezpośrednio do ściany, a nie do paneli, które pracują. Są dwie metody przymocowania listew:

  • Za pomocą kleju – metoda szczególnie polecana w przypadku ścian z dużą ilością nierówności
  • Za pomocą kołków rozporowych – należy wywiercić otwory na wysokości około 2 cm od poziomu paneli i założyć w nich klamry, na których przymocowane będą listwy.

Kilka przydatnych wskazówek…

  • Paneli nie można układać w pomieszczeniach wilgotnych (np. w łazience) – chyba, że jest to specjalny rodzaj podłogi, do tego właśnie typu pomieszczeń
  • Temperatura w pomieszczeniu, w którym kładziemy panele powinna wynosić minimalnie 12 stopni Celsjusza
  • Panele powinno się układać po zakończeniu prac wykończeniowych i instalacyjnych w danym pomieszczeniu