Z jakich gatunków drzew powstają deski podłogowe?
Deski podłogowe są świetnym sposobem na stworzenie estetycznego wykończenia wnętrza. Naturalne drewno cechuje się wysoką odpornością na eksploatację i upływ czasu. Prezentuje się bardzo szlachetnie, dopełniając wnętrza w dowolnym stylu. Z jakich gatunków drewna powstają deski wykorzystywane do pokrywania podłóg?
Deski drewniane jednowarstwowe i klejone
Deski drewniane są dostępne w dwóch wersjach – jednowarstwowej i klejonej. Pierwszy typ powstaje z jednego kawałka drewna, co pozwala na jego łatwe, wielokrotne cyklinowanie. Deski klejone obejmują kilka cieńszych warstw. Montuje się je trudniej, jednak zazwyczaj zachowują one większą trwałość.
W przypadku desek klejonych niekiedy stosuje się materiały drewnopodobne. Jest tak w przypadku tańszych modeli. Wybierając produkty tego typu, warto więc zwrócić szczególną uwagę na ich parametry techniczne.
Deski z drewna liściastego i iglastego
Deski wykorzystywane do pokrywania podłóg powstają z drewna iglastego lub liściastego. Najczęściej tworzy się je z następujących gatunków:
- sosna,
- modrzew,
- dąb,
- świerk,
- grab,
- jesion,
- brzoza,
- buk.
Do produkcji desek podłogowych stosuje się też egzotyczne gatunki drewna. To przede wszystkim iroko, jatoba, merbau, palisander, bambus, badi czy wenge. Poszczególne produkty różnią się pod względem usłojenia i koloru. Tak szeroki wybór pozwala na ich idealne dopasowanie do stylistyki danego pomieszczenia.
Właściwości desek podłogowych
Nie bez znaczenia są też właściwości poszczególnych gatunków drewna. Nie wszystkie sprawdzają się m.in. na ogrzewaniu podłogowym czy w miejscach, w których panuje podwyższona wilgotność lub bezpośrednie nasłonecznienie. Wybierając odpowiedni produkt, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Należy też upewnić się, że drewno było właściwie sezonowane.